Malmo – informacje o realizacji projektu w Szwecji

 Malmo – informacje o realizacji projektu w Szwecji

Europejskie praktyki w ZSŁ drogą do przyszłości

nr  POWERVET-2018-1-PL01-KA102-049371

realizowanego ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+
sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Od dnia 26 kwietnia 2021 roku trzynastu uczniów naszej szkoły realizuje miesięczną, obowiązkową praktykę zawodową w Szwecji. Elektryk, informatycy i logistycy weryfikują swoje wyobrażenie o zawodzie w szwedzkim Malmo. Uczniowie mają zapewniony transport, mieszkanie (w hotelu), ubezpieczenie na czas pobytu, wyżywienie, kieszonkowe.

Od 2014 roku kilkanaście grup 11-15osobowych z Naszej Szkoły miało możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego pod okiem międzynarodowych pracodawców z Hiszpanii, Irlandii, Niemiec i Portugalii (wyjątkiem był rok 2020, w którym, z powodu pandemii, zostały odwołane wyjazdy trzech grup). W tym roku, z powodu pandemii, tylko jedna z trzech grup projektowych otrzymała szansę realizowania praktyki zawodowej w zagranicznych przedsiębiorstwach. Każdy kraj, uwzględniając warunki ekonomiczne i społeczne po swojemu walczy z COVID-19, stosując obostrzenia, rekomendacje, a analiza skuteczności podjętych metod zapewne będzie tematem wielu debat w najbliższych latach. Aktywność zawodowa w czasie pandemii jest obarczona ryzykiem zarażenia się, ale można je zminimalizować stosując podstawowe zasady higieniczne, zachowanie dystansu społecznego, obostrzenia covidowe i zdrowy rozsądek. Wyjeżdżając do Szwecji musieliśmy przedstawić negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Uczniowie są bardzo zadowoleni z pobytu w Malmo, bardzo szybko zaadoptowali się do nowych warunków, co nie jest łatwe po długotrwałej izolacji społecznej podczas zdalnego nauczania. Tworzą zgrany, zdyscyplinowany zespół, poważnie traktujący obowiązki zawodowe. Dla wielu z nich jest to pierwszy wyjazd zagraniczny, pierwszy tak długi pobyt poza domem rodzinnym. Dla wszystkich jest to czas, w którym mogą nauczyć się samodzielności, nabyć umiejętności zarządzania czasem, pieniędzmi, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, umiejętności pracy pod presją czasu. Doskonalą/odbudowują kompetencje społeczne: dbanie o dobre relacje międzyludzkie, przewidywanie skutków podejmowanych działań, umiejętność argumentowania-istotne umiejętności stłumione przez izolację społeczną.

Obserwując pracę w zagranicznych firmach otrzymują praktyczną lekcję ekonomii i zarządzania w innych warunkach niż polskie, obserwują, w jaki sposób zmiany gospodarcze ostatnich lat sprawiają, że jakość produktów i usług staje się kluczowym kryterium wpływającym na sukces przedsiębiorstwa. Dotyczy to również wykształcenia. Potrzeba porozumiewania nie tylko w pracy i nie tylko w sprawach podstawowych jest najsilniejszą motywacją do nauki języków. Poprzez program kulturowy poznają kraj goszczący, jego historię, sztukę, oraz najważniejsze atrakcje turystyczne.

Uczniowie wysoko oceniają przygotowanie projektu przez koordynatora, Panią Justynę Kordala, a także jego realizację przez firmę partnerską „EU Mobility Sverige”, odpowiedzialną za przygotowanie miejsc pracy, zamieszkania, dbającą o prawidłową realizację programu praktyki w Szwecji.

Nasi uczniowie są bardzo dobrze oceniani przez pracodawców oraz firmę partnerską. Są chwaleni za punktualność, obowiązkowość, odpowiedzialność, samodzielność, umiejętności zawodowe, kulturę  osobistą. Nie jest łatwo w czasie pandemii znaleźć pracodawcę, tym bardziej pracodawcę zagranicznego, który przyjmie pod swoje skrzydła praktykanta,. Niektóre z firmy Malmo, po doświadczeniu pracy z naszymi uczniami stwierdzili, że chętnie przyjmą dodatkowych praktykantów. Niekiedy firmy proponują uczniom gratyfikację finansową, a także zdarzają się przypadki oferowania kontynuacji pracy(włączając zapewnienie zaplecza socjalnego) na okres wakacyjny.

Jesteśmy na półmetku – przed nami kolejne dwa tygodnie pobytu w Szwecji. Mamy nadzieję że będzie to czas spędzony co najmniej tak dobrze, jak dotychczas.

Ciąg dalszy relacji po powrocie do kraju 🙂

Powiązane wpisy