Tyle książek, a tak mało życia

 Tyle książek, a tak mało życia

W 2020 roku nasza placówka otrzymała w ramach NPRCz dotację celową na zakup nowości wydawniczych. Dzięki temu biblioteka ZSŁ w Gliwicach wzbogaciła się o 569 nowych pozycji książkowych, co w znaczny sposób uatrakcyjniło  jej ofertę.

 Lista książek do kupienia powstała na podstawie ankiet przeprowadzonych on-line wśród uczniów, nauczycieli i rodziców oraz listy rankingowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Wśród nowości każdy znajdzie coś dla siebie. Dużą część stanowi literatura piękna, kryminały, zakupiliśmy również literaturę fantasy, biografie oraz literaturę z zakresu zdrowego odżywiania. Wśród nowości znalazły się także książki dotyczące historii, głównie II Wojny Światowej, dziejów Śląska oraz kilka lektur szkolnych. W ofercie mamy również literaturę uwzględniającą problemy społeczne, różnego rodzaju zaburzenia oraz pozycje z zakresu szeroko pojętej tematyki psychologiczno-pedagogicznej.

Wszystkie nowości zostały wpisane do programu bibliotecznego MOL Net + i można się  z nimi zapoznać za pomocą katalogu OPAC szkolnej biblioteki.

 W ramach działań związanych z realizacją NPRCz uczniowie wzięli udział w wielu przedsięwzięciach i konkursach propagujących czytanie i książkę.

Były to między innymi:

  • Sztafeta z „Panem Tadeuszem” – konkurs
  • Polscy nobliści literaccy – konkurs
  • Sleeveface – konkurs
  • Klasówka powstańcza – konkurs
  • Nobliści ze Śląska – projekt
  • Bliżej siebie, dalej od uzależnień- projekt
  • Narodowe Czytanie- wydarzenie
  • Polecam książkę – konkurs
  • Promuję czytanie –  film- projekt

Po powrocie do szkoły zapraszamy wszystkich do skorzystania z naszej nowej oferty!

Wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w realizację działań związanych z NPRCz ,w tak trudnym dla wszystkich okresie, serdecznie  dziękujemy ????

Jak mówił Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Czytajmy więc i żyjmy!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2015-2020  ( NPRCz.) – co to takiego?

Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakupu nowości wydawniczych 

Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest skierowany do bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Jest programem rządowym. Ma on na celu wspieranie w latach 2015-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję  i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości literackich i wydawniczych. Zamierzeniem  Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek, jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami na temat wpływu czytania na
rozwój dzieci i młodzieży:

Zakupiliśmy już trzy pełne partie książek z realizowanego u nas Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa. Poniżej prezentujemy listę. Zapraszamy! Jest w czym
wybierać!

Strona internetowa biblioteki: https://biblioteka.zsl.gliwice.pl/

Dyrekcja  ZSŁ w Gliwicach

Powiązane wpisy